Lego EV3

Lego EV3

Lego Mindstorms NXT, Massachussetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından tasarlanıp Lego şirketi tarafından üretilen bir ilköğretim öğrencisinin bile kendi başına robot geliştirebilmesine imkan veren yeni bir teknolojidir.

Lego Mindstorms setinde, Lego teknik tuğlaları, bilgisayar tarafından kontrol edilebilir bir mikroişlemci, mikroişlemciyi kolay bir şekilde programlamaya imkân veren grafik ara yüzüne sahip bir yazılım, sensörler (sese, ışığa, uzaklığa ve dokunmaya duyarlı) ve hareket sağlamak için motorlar bulunmaktadır. Klasik anlamda robot geliştirme süreci mekanik, elektronik ve bilgisayar alanlarında üst düzey bilgi ve beceri gerektirmektedir. Oysa Lego teknik tuğlalarının birleştirilmesiyle robotun mekanik yapısı, hazır mikroişlemci ve sensörler sayesinde robotun elektronik aksamları ve yazılımdaki simgelerin sürükle bırak yöntemi ile robotun programlanması kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Neler Yapılabilir?

LEGO MINDSTORMS EV3 ile hayallerinizdeki robotu yapın ve kontrol edin. LEGO yapı sisteminin çok yönlülüğünü şimdiye kadarki en gelişmiş teknolojilerle birleştirerek; hareket edebilen, hayal edebileceğiniz her şeyi yapabilen ve konuşabilen robotlar tasarlayın. TRACK3R, R3PTAR, SPIK3R, EV3RSTORM ve GRIPP3R robotlarını yapmak ve programlamak için tabletiniz için geliştirilmiş sezgisel simge tabanlı EV3 Programmer uygulamasını kullanarak görevleri tamamlayın ve ardından kendi programlarınızı oluşturun. Robotik becerilerinizi, Pc ve Mac için hazırlanan EV3 yazılımıyla daha gelişmiş ancak bilinen bir programlama arayüzüyle bir üst seviyeye taşıyın. Robotunuzu akıllı cihazlarınız için ücretsiz sunulan uygulama vasıtasıyla veya set içeriğinde bulunan uzaktan kumandayla kontrol edebilirsiniz.  Kendi tasarladığınız robotları başkalarıyla paylaşmak ister misiniz? Heyecan verici bir içerik dünyasına erişmek ve büyük bir LEGO MINDSTORMS hayran kitlesiyle bir araya gelmek için “lego.com/mindstorms adresine giriş yapabilirsiniz. Kendi eserlerinizi paylaşmak ve başkaları tarafından esinlenilmek ister misiniz? Heyecan verici bir içerik dünyasına erişmek ve büyük bir LEGO MINDSTORMS hayran kitlesi ile etkileşimde bulunmak için LEGO.com/MINDSTORMS adresine giriş yapın. LEGO MINDSTORMS bileşenleri, tüm LEGO setleri ile uyumludur. LEGO MINDSTORMS EV3 size kendi robotik lego araçlarınızı, makinelerinizi ve icatlarınızı yapma ve yönetme kabiliyetini verir. Lego elemanlarını programlanabilir bir tuğla, motorlar ve sensörlerle birleştirerek kendi tasarımlarınızı hayal edebileceğiniz neredeyse her şeyi yapmak için kullanabilirsiniz. Bir insansı robot, akrep, yılan, forklift, yarış arabası, gitar, dinozor ve çevrimiçi olarak bulabileceğiniz 17 farklı lego tasarımını bu set ile tasarlayabilirsiniz. Her robot kendi benzersiz özellikleriyle ve robotun hareketlerini kontrol eden bir programla tamamlanır.

Set içeriğinde bulunan başlıca ekipmanlar;

Akıllı EV3 Tuğla
3 x Servo Motor
Renk Sensörü
Dokunma Sensörü
IR Sensörleri
600+ Bileşen

Bildiğiniz gibi lego çocuklar için onların hayal gücünü ve üreticilik ruhunu ön plana çıkaran ürünler üretmek adına çalışan önde gelen şirketlerden biri. Son zamanlarda robotik kodlamanın ön plana çıkması ile lego Mindstorm adında yeni bir kategori de ürünler eklemeye başladı. Bunun başlıcalarından biri olan EV3 serisi 31313 koduyla üretilen robotik kodlama materyalinden başkası değil. Legonun bu ürünü belirli yaş gruplarındaki çocukları oldukça etkisi altına alan ürünlerin ve projelerin üretildiği parçalardan ibaret değil aslında. EV3 serisinin farklı eklentilerini satın alarak daha geniş projelere imzanızı atabilirsiniz. PC veya MAC ile kullanılan ve kendine has bir tasarımı olan programlama arayüzü ile fiziksel olarak tasarladığınız bir robota blok kodlar yazılabilir.  Aynı diğer robotik kodlama ürünlerinde olduğu gibi materyalinize hayat verebilir ve onun hareketlerini doyasıya izleyebilirsiniz.

Örnek Projeler Nelerdir?

Bu ürünle aslında lego lise düzeyindeki öğrencilerin uygulama geliştirmesini hedefliyor. Daha alt yaşlar için Wedo 2.0 adını verdiğimiz materyaller müşterilere sunuluyor. Mindstorm arayüzünü hızla geliştirmekte ve oldukça etkili örnek uygulamaları hızla internet dokümanlarında paylaşmaktadır. Aşağıda bir kullanıcının oluşturduğu bir robot kol gösterilmiştir. Tamamen kullanıcının hayal dünyası ile daha üretilen daha bir çok proje paylaşılmıştır. Buradaki linkten ulaşabileceğiniz yine lego mindstormun kendi paylaştığı dokümanlardan oluşan dinazor robotu da bu projelere örnek olarak verilebilir. Bu projelerin bazıları lego tarafından sunulurken, bazıları da kullanıcılar tarafından internet ortamında paylaşılmaktadır. Lego’ nun bu ürünü ülkemizde şuan 2500tl – 2600tl arasındaki bir bedelle satılmaktadır. Ancak bazı eklentileri ekstra almanız şart. Bunun için de yine gerekli ücretler karşılığında bu ürünlere ulaşmanız mümkündür. Mindstorms NXT robot setiyle tasarlanan robotlar: Sifon çeken robot, Avoider uzay oyunu oynayan robot, Baca tırmanıcı, Robot köpek, NXT eğlence parkı, 2 Rides NXT lunapark treni , Davul çalan robot , Piyano çalan robot , Zekâ küpü çözen robot,  Alkış sesiyle ışığı kapatan robot,  Uçuş simülatörü,  Su doku çözen robot  , Kare çizen robot Topa  vuran robot ,Top fırlatıcı robot, Helikopter robot, Kağıt katlayan robot, Kağıda yazı yazan robot, Yürüyen robot(tavuk gibi)

Lego Mindstorms NXT robot seti ile yürütülen projelerin amaçları şöyledir:

Öğrencilerin özgüvenini artırmak,   Öğrencilerin Bilim ve Teknolojiye olan tutumlarını olumlu yönde değiştirmek,  Robot tasarımının Matematik ve Fen bilgisi konuları ile ilişkisini görünür kılarak derslerde işlenen konuların gerçek hayatta nasıl işe yaradığını göstermek,   Bilimi popülerleştirip topluma sevdirmek,   Katılımcıların yaparak, yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini sağlamak,   Gerçek hayattan problemler vererek öğrencilerin problem çözme ve analitik düşünme becerilerini artırmak,   Grup çalışmaları sayesinde öğrencilerin birlikte çalışma becerilerini geliştirmektir.

Lego ile ne kadar ileri gidebiliriz? Lego’nun sadece çocuklar için olduğunu düşünenlerdenseniz, tekrar bi düşünün derim. Lego Mindstorms NXT serisi kullanılarak yapılmış yukarıdaki tankın resmi görünmektedir. Eğer bu tankı yapmak istiyorsanız yaklaşık 1200$ (2 NXT seti, 1 ekstra parça seti) , montaj için 1-2 gün program için 2-3 saate ihtiyacınız olacak. Unutmadan tankın bu kadar keskin ve doğru hareketler yapabilmesini 6 Lego servo motoru sayesinde. Kontrol için Lego Mindstorms PSP uygulaması ile PSP-Nx kablosuz kumanda kullanılmış.Lego mindstorms robot yapmak için kullanılan bir settir. Bu set RCX olarak adlandırılan (Hitachi H8/3292 mikroişlemcili) programlanabilir bir parça ve TECHNICS olarak adlandırılan diğer alışılmış lego parçalarından oluşur.

Program Detayları

Program ücreti Aylık 460 TL
Ders programı Haftada 1 gün 2 saat (Ayda toplam 8 saat)
Başvurabilecek yaş grupları Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Lise
Uzaktan eğitime uyumlu mu ? EVET. (İsteyen öğrencilerimiz eğitimini evinden yada istediği yerden uzaktan eğitimle alabilir)
Pakete herşey dahil mi? EVET. Sizden ayrıca bir ücret talep edilmeyecek.(kitap yada oyun ücreti  vs.)
Promosyonlar neler ? 1) 4 saat kulüp etkinliği ücretsizdir

2) 8 ayını tamamlayan öğrenciye eğitim kiti hediye edilir.

3) Program ücreti Aylık 610 TL Yerine 01,01,2021 tarihine kadar %25 indirimle 460 TL

SORUN CEVAPLAYALIM
ONLINE KAYIT