Scratch Junior

Scratch Junior Nedir?

ScratchJr, 5-7 yaş arası çocuklara kodlama becerilerini tanıtmak için tasarlanmış görsel bir programlama dilidir. ScratchJr’de projeler oluşturarak, küçük çocuklar okuyamamasına rağmen yaratıcı ve mantıklı bir şekilde sistematik düşünmeyi öğrenebilirler. İOS, Android ve Chromebook için ücretsiz bir uygulama olarak mevcuttur. ScratchJr, dünya çapında 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Scratch dilinin bir türevidir. Scratch’ta kodlama, temel okuma becerileri gerektirir, bu nedenle içerik oluşturucular, daha genç bir yaşta ve herhangi bir okuma gerektirmeden kodlamayı öğrenmek için basitleştirilmiş bir yol sağlayacak başka bir dile ihtiyaç duydular. ScratchJr, Scratch’ı da geliştiren MIT Medya Laboratuarı tarafından Tufts Üniversitesi ve Oynak Buluş Şirketi ile işbirliği içinde geliştirildi. Ulusal Bilim Vakfı’ndan 1.3 milyon dolarlık hibe verildi ve Kickstarter platformunda ek fonlar topladı. İlk sürüm Temmuz 2014’te iPad için piyasaya sürüldü; Mart 2015’te bir Android sürümü yayınlandı ve Mart 2016’da bir Chromebook uygulaması izledi.

Ayrıca PBS Kids ScratchJr adlı bir sürümü de var, 2015 yılında PBS Kids ile ortaklaşa yayınlandı. Bu sürümde “Nature Cat” ve “Wild Kratts” gibi popüler çocuk animasyon serilerinden çekilmiş spritelar ve arka planlar var. Kullanıcı arayüzü: Çocuklar sprite adı verilen nesnelerde, karakter veya şey olabilecek kodlar oluşturur. ScratchJr bir sprite kütüphanesi ile birlikte gelir ve spritelar “Paint Editor” kullanılarak düzenlenebilir veya yenileri oluşturulabilir. Kod, blokları bir kodlama alanına sürükleyip birleştirerek oluşturulur. Tüm bloklar tamamen simge tabanlıdır (metin yok), bu nedenle çocuklar bu dili okumadan önce nasıl kullanabilirler. Bloklar kelimeler gibi soldan sağa bağlanır. Kullanıcı arayüzü Scratch’ınkinden çok daha basit. Hem programlama bloğu kategorilerinin sayısı hem de her bir kategorideki blok sayısı azaltıldı, böylece sadece en temel olanları korundu. Spritelara ek olarak, çocuklar onlara bir ortam ve atmosfer vermek için projelere arka planlar ekleyebilirler. Her arka plan bir kitaptaki bir sayfa gibi ele alınır ve kendi spriteları vardır. Bir projede en fazla 4 arkaplan olabilir. Okul ortamlarında kullanım: Medford’daki Tufts Üniversitesi’ne bağlı Eliot-Pearson Çocuk Okulunda ve Boston’daki Watertown’daki Topluluk Günü Okulunda anaokulu sınıflarında kullanılmıştır.

Program Detayları

Program ücreti Aylık 150 TL
Ders programı Haftada 1 gün 1 saat (Ayda toplam 4 saat)
Başvurabilecek yaş grupları Anasınıfı, İlkokul
Uzaktan eğitime uyumlu mu ? EVET. (İsteyen öğrencilerimiz eğitimini evinden yada istediği yerden uzaktan eğitimle alabilir)
Pakete herşey dahil mi? EVET. Sizden ayrıca bir ücret talep edilmeyecek.(kitap yada oyun ücreti  vs.)
Promosyonlar neler ? 1) 4 saat Robotik kulüp etkinliği ücretsizdir
2) Program ücreti Aylık 200 TL Yerine 01,01,2021 tarihine kadar %25 indirimle 150 TL
ONLINE KAYIT
SORUN CEVAPLAYALIM