VEX IQ

Vex IQ Nedir?

Genç yaşlarda Robotik eğitimiyle tanışan öğrenciler adım adım mekanik yapıların nasıl çalıştıklarını keşfederken ve bu düzenekleri hem tasarlayarak hem de kodlayarak hayata geçirebiliyor. 850’nin üzerinde birleştirilebilir parçası, sürükle-bırak veya metinsel kodlama ile, VEX IQ’yi ilkokul ve ortaokul öğrencileri için en ilgi çekici ve etkili STEM çözümü haline getirmiştir. Yenilenen Lise ve üniversite setleriyle robotik kodlama ve tasarım artık parmaklarınızın ucunda. Dokunmatik ekranlı programlanabilir beyin, daha güçlü motorlar, titreşim motoruna sahip joystick ve görüntü işleme yapan kamerası Vision Sensörle Robotik dersleri artık daha profesyonel ve eğlenceli. 50’nin üzerinde ülkede yarışan 18.000 takımla en büyük – en hızlı büyüyen eğitim robotları yarışmasını temsil eder. Son dünya finalinde yarışan 30.000 öğrenciyle birlikte yine Guinnes Rekorlar kitabına “Dünya’nın en büyük robot yarışması” olarak girmiştir. Bu kılavuzlar dışında kendi özgün tasarımınızı oluşturabilir, kitlerin içeriğine göre kodlama gerektirmeden kontrol edebilir ve ya kodlayarak otonom hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

 

VEX IQ Etkinlik Müfredatı

Eğitim uzmanlarımız ve akademisyenler tarafından VEX IQ ürünüyle Matematik ve Fen derslerinde ders içi etkinlikler yapmak için hazırlanmıştır. Bu müfredat sayesinde STEM mantığıyla ders içinde VEX IQ ile yapılabilecek uygulamalar detaylı olarak anlatılmakta ve etkinlikte uygulaması yaptırılacak kodlar verilmektedir. Müfredat yıllık olarak güncellenmektedir. Türkiye için hazırlanmış, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 36 haftadan oluşan ünitelendirilmiş yıllık plan ve her hafta yapılacak olan etkinlik sunumlarını içeren müfredattır. Her bir dersin kodları hafta hafta paylaşılmakta ve kodlar sürekli güncellenmektedir.   VEX IQ Müfredatı, ilk ve ortaokul öğrencileri için VEX IQ platformunun bir parçası olarak geliştirilmiştir. Müfredat sırayla, parçalara ayrılmış olarak veya bağımsız dersler olarak kullanılabilen on iki esnek öğretim birimi sunar. Çeşitli görevler ve projeler verilerek hazırlanan bu müfredatta detaylı kodlama örnekleri bulunmaktadır. 

Neden Vex?

Problem çözme becerilerini geliştirir. Öğrenciler, birer problem çözücü rolüne bürünerek beş farklı mühendislik çeşidinin gerekliliğini şimdiden öğrenip bunu deneyimleme fırsatı bulur. Robot kontrolü de dahil olmak üzere STEM ve robotik alanında kendini geliştirir.

Yararları:

Öğrenciler, mühendislik tasarım sürecini kullanarak fonksiyonel bir VEX IQ robotu oluşturma görevini üstlenir ve tasarım geliştirmek için süreç içinde karşılaştığı problemleri adım adım çözer. VEX müfredatı aracılığı ile öğrenci,  basit makineleri, makineler arasındaki ilişkiyi, bileşik basit makine oluşturmayı, basit sarkacı, DC motorları, kaldıraçları görerek, yaşayarak ve yaparak öğrenme imkanı bulur. Sürtünme, ağırlık merkezi, kuvvet kazancının hesaplanması gibi konularda uygulamalar yaparak, sorgulayarak daha derin ve anlamlı bilgiye ulaşır. Sensörler ve programlama ile ilgili terminolojiyi öğrenip programlama becerilerini geliştirerek mühendislik tasarım sürecinden etkili şekilde faydalanır. Robot oluşturmak için ekipler halinde çalışarak bir mühendis gibi sorun giderme ve problem çözme becerilerini geliştirir. Sınırsız tasarım ve model olanağı. Öğrencinin yapabileceği tasarımlar tamamen hayal gücüyle sınırlıdır. Sayısız farklı modelde robot üretebilecekleri imkanı onlara VEX ile sunuyoruz.

VEX Kodlama Stüdyosu (VCS)

VEX Kodlama Stüdyosu (VCS), Windows, Mac, IOS ve Chromebook ile uyumlu olup, öğrencilerin kodlama becerilerinin gelişmesini sağlayan basit, sezgisel bir programlama ortamıdır. Kodlama kaynaklarımız Modkit blokları ile programlama sürecinde size yol gösterecek, Modkit metnine geçiş yapacak ve C ++ gibi profesyonel dilleri öğrenmenin yolunu açacaktır. 

VEX Turnuvaları 

Öğrencilerin hayatına STEM uygulamarını öğretmeye devam eder. Öğrenciler müsabakalar için bir ekiple beraber robotlarını tasarlar , inşa eder ve diğer takımlara karşı mücadele ederler. Bu süreç içerisinde öğrenciler takım çalışmasını , liderlik yapmayı ve iletişim becerilerini geliştirirler. Turnuvalar bölgesel, eyalet ve ulusal düzeylerde yıl boyunca yapılmaya devam ediyor ve her nisan ayında VEX Robotik Dünya Şampiyonasında sona eriyor! 2018 yılında yapılan VEX Robotik Dünya Şampiyonası 30.000 öğrencinin katılımıyla gerçekleşti . Ve her sene olduğu gibi bu sene de Guiness Rekorlar Kitabında “Dünyanın en büyük yarışması” tescil edildi. VEX Robotics 2019-2020 sezonu ilk turnuvası, Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen 1200 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisini katılımıyla 16-17 Kasım’da Nişantaşı Üniversitesi NEOTECH kampüsünde gerçekleştirildi. Öğrenciler bu sezonun görevlerini yerine getirmek için Mühendislik, robotik, kodlama ve tasarım becerilerinin iki gün boyunca sergilediler. Eğitimde İnovasyon Derneğinin organize ettiği VEX Robotics turnuvasında bu yılın teması, ilkokul-ortaokul kategorisinde “VEX IQ Challenge Squared Away”, lise kategorisinde ise “VEX Robotics Competition Tower Takeover”dı.

Program Detayları

Program ücreti Aylık 660 TL
Ders programı Haftada 1 gün 2 saat (Ayda toplam 8 saat)
Başvurabilecek yaş grupları İlkokul, Ortaokul
Uzaktan eğitime uyumlu mu ? EVET. (İsteyen öğrencilerimiz eğitimini evinden yada istediği yerden uzaktan eğitimle alabilir)
Pakete herşey dahil mi? EVET. Sizden ayrıca bir ücret talep edilmeyecek.(kitap yada oyun ücreti  vs.)
Promosyonlar neler ? 1) 4 saat kulüp etkinliği ücretsizdir

2) 8 ayını tamamlayan öğrenciye eğitim kiti hediye edilir.

3) Program ücreti Aylık 875 TL Yerine 01,01,2021 tarihine kadar %25 indirimle 660 TL

ONLINE KAYIT
SORUN CEVAPLAYALIM